3D Secure sistemi - 256 Bit SSL sertifikası - %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ -

Şimdi Tam Zamanı!

Yaz geldi ve bunaltıcı sıcağını göstermeden balkon veya bahçe keyfi yapmanın şimdi tam zamanı!

İster balkonunuz olsun; ister bahçeniz kendisi gibi renkli, capcanlı yaz çiçekleri ile bu coşkuyu evinize taşımalısınız.

Size, evinizi güzelleştirebilmeniz için bu çiçeklerden birkaçını ve onların bakımı hakkında temel bilgileri veriyoruz.

Ortanca Çiçeği: Pembe, beyaz, mor, mavi ve kırmızı renkleri olan bu çiçek, kokusuzdur. Gölge sevmesi ile bilinir, aslında öğle güneşi görmemesi, sabah ve akşam güneşi görmesi gereklidir. Nemli bir ortam olursa daha iyi olacaktır. Nisan ayından Ekim ayının sonlarına kadar çiçek açabilirler.

Ortancalar suyu severler. Ama sulamada çok aşırıya da kaçılmamalıdır. Toprağı hafif kurumaya başladığında sulayabillirsiniz. Ortancalarınızın rengini mavi-mor tonlarına çevirebilmek için toprağına demir katmalısınız. Ortancalar için hafif asitli, humustan zengin toprak kullanılmalıdır.

 

 

Kadife Çiçeği: Bol güneşi seven kadife çiçeği turuncu, sarı, kahverengi, kırmızı ya da alacalı renklerde çeşitleri vardır. Hem yaprağı hem de çiçeği oldukça keskin ve hoş kokuludur. Genellikle haziran ayının başından ekim sonuna kadar çiçeklerini dökmeden kalabilir.

Kadife çiçeği her türlü ortamda yaşayabilir, sadece çok gölgelik yerden korunmalıdır. Bakımı için solan çiçeklerini koparmak yeterli olacaktır.

 

 

İpek Çiçeği: Diğer bir adı da ''kedi tırnağı'' olan bu çiçek de bol güneşi sevenlerden. Çok gölge olan yerlerden korunmalıdır. Dallanarak yayılırlar. Turuncu, sarı, kırmızı, pembe, beyaz renkleri vardır.

İpek çiçeği bakımı çok kolay olan bitkilerden biri. Bol güneşli bir yerde olması ve az miktarda su yeterlidir. Bu bitkide dikkat edilmesi gereken verilen su miktarıdır. Eğer biraz fazla verilirse bitki hastalanabilir. O yüzden toprağı kurumadan su verilmemelidir.

Şakayık: Saksıdan ziyade daha çok bahçede yetiştirilebilecek bir çiçek. Bahçenizi gerçekten çok güzelleştirebilirler. Bazı türleri kokuludur. Birçok türü olmakla birlikte en bilinen iki türü vardır. Biri otsu gelişen dallarla çiçeklenir. Diğeri ise ağaç şakayığıdır ve çalı şeklinde, mini süs ağacı gibi gelişir. Bu bitki, türüne göre yarım metreden 3 metreye kadar boylanabilir. Kışın solar ve yapraklarını dökerler. Ama sert bir kış geçirmesi onun baharda daha çok çiçeklenmesini sağlayacaktır.

Şakayıklar günde en az 6 saat güneş görmelidir. Ama bu güneş direkt olmamalı, bir ağacın dalları arasından süzülerek gelen ışınlar onun için daha uygun olacaktır. Toprak olarak kırmızı killi toprağı sever. Özellikle yaz aylarında toprağının kurumaması için düzenli sulanmalıdır. Ancak sulamada aşırıya kaçmamak gerekir. Aksi takdirde bitki zarar görecektir.

Şakayıklar saksıda çok fazla gelişim gösteremezler. Ancak yinede saksıda büyütmek isterseniz saksınız çömlek saksı ve 50 cm. derinliğinde, 40 cm. genişliğinde olmalıdır. Saksıda kullanacağınız toprak da doğal, gerçek toprak olmalıdır.

Gazanya: Bol güneşi seven bu bitki, koyun gözü olarak da adlandırılıyor. Bu çiçeği bahçenizde veya evinizin balkonunda yetiştirebilirsiniz. Gazanyalar, çiçeklerini güneşi görünce açar; güneş gidince kapatır. Çapı 15 cm. genişliğe kadar büyüyebilen gazanya çiçeklerinin turuncu, kızıl, pembe, beyaz, sarı, bronz ve altın renkleri vardır.

Sularken toprağının kuru olduğundan emin olmalısınız ve suyu, bitkinin direkt toprağına vermelisiniz. Kuraklığa dayanıklı olduğu için çok fazla su istemeyecektir.

Ağaç minesi: 100'den fazla çeşidi olan bu bitki, sıcağı çok sever. Kışın ılık geçen yerlerde hep yeşil kalır ve tüm yıl boyunca çiçek açabilir. Bu yüzden ülkemizde genellikle Ege ve Akdeniz'de yetiştirilmektedir. Ancak kışı soğuk geçen yerlerde de Haziran-Eylül aylarında çiçek açarlar.

Bakımı kolaydır, sadece çok az sulama ve gübreleme gerektirir.

Begonya: Yarı gölge bitkisi olan begonya, ev içinde de yetiştirilmek için çok uygun bir çiçektir.

Yazın bol su verilmelidir. Kışın ise soğuktan korunmalı ve verilen su azaltılmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk havalarda kalması bitkinin yapraklarına ve köklerine zarar verir. Begonya, rüzgardan da hoşlanmaz. Bu yüzden bitkinizi hava akımının çok olmadığı bir yerde yetiştirmelisiniz. Zaman içinde toprağındaki vitamin ve minareller azalacağından yılda en az bir kere vitamin ve minerall takviyesi yapılmalıdır.

Çiçekler yanında bahçe veya balkonunuzun dekorasyonunu blog yazımızın kapak görselinde ve yazımızın başında yer alan görseldeki örneklerde olduğu gibi yastıklarla tamamlayabilirsiniz.